ענבי הגפן:
ארגון הגפן - המרכז לעניני שידוכים

ארגון הגפן

ארגון הגפן – הקמת בתים בישראל המרכז לעניני שידוכים. הוקם בשנת תש"ע. מטרת העל של הארגון היא הדאגה למעוכבי שידוכים – בחורי הישיבות המבוגרים ובוגרות הסמינרים שבגרו. כאשר מאות רבות של מתבגרים ומתבגרות המצפים בכליון עינים ליומם הגדול בו תשבר הצלחת המיוחלת למזל טוב.

הארגון הוקם ע"י הגאון רבי חיים שמרלר שליט"א רב ביהמ"ד היכל צבי צאנז. ומחבר סידרת הספרים ההלכתיים דרכי הלכה על השו"ע, וסידרת הספרים אוצרות אורייתא על התורה ומועדים אשר ידיו רב כידוע בהקמת ישיבות לשנות הקיבוץ, והקמת בתים בישראל בעיקר לבני ישיבות בשנות הקיבוץ המבוגרים, ובמשך השנים רכש נסיון רב במהלכים הנפתלים במבוך השידוכים..

במרכז הפעילות של הארגון קיימת מאגר ממוחשב עם מידע חיוני עם פרטיהם של אלפי ה'עלטערע' מכל המגזרים והציבורים השונים בציבור החרדי מכל רחבי תבל. המאגר מונגש למאות שדכנים מקצועיים ומומחים אשר מקבלים את המידע באופן שוטף ורציף, הכניסה לאתר מאובטח באמצעות שם משתמש וסיסמא אישי לכל שדכן.

תחת הארגון אגודים מאות שדכנים ושדכניות מקצועיים, אשר כאמור מקבלים מידי תקופה את מאגר השמות ופועלים במסירות ובעקביות למען המטרה הנעלה של הקמת בתים בישראל – מציאת הזיווג הנכון למתבגרים. השדכנים פעילים גם בשאר תחומי הפעילות של ארגון הגפן, החל מנתינת ייעוץ ועזרה בקבלת הקהל במשרדי הגפן, במענה ב'קו השדכנים' ועוד

בהגפן קיימים אגפים מיוחדים 'מדור רפואי' למקרים של בעיות רפואיות הדורשות חיסיון מיוחד וידע מקצועי מיוחד בתחום זה. וכן אגף מיוחד לגרושים/ות אשר יוצאים לקראת פרק' ב' בחייהם.

משאבים רבים בארגון מופנים להגברת התודעה הציבורית והחדרת הדאגה והמסירות למתבגרים היושבים בביתם ומצפים לישועה – ממתינים לזיווגם הנכון להם משמים. במסגרת פעילות זו יוצא לאור עלון תקופתי המופץ בעשרות אלפי עותקים..

מדי תקופה מתקיימים כינוסים מיוחדים וימי עיון לשדכנים ולשדכניות, בהם מקבלים השדכנים כלים מקצועיים ותמיכה מרובה לעבודת הקודש. פעם לתקופה נערכת 'ועידת הגפן' מרכזית, במעמד מפואר ורב רושם בהשתתפות מאות שדכני הגפן, במטרה לרומם ולפאר את קרנם של השדכנים העמלים קשות למען המטרה הקדושה והנעלה של הקמת בתים בישראל

משרדי הגפן

המשרדים כוללים את צוות המשרד הרחב האחראי כל אחד בתחומו. מדי יום מגיעים שדכנים בשעות אחר הצהריים למשרדי הגפן, שם ב'חדר השדכנים' המכיל עמדות מיוחדות לשדכנים מקדמים השדכנים את הצעות השידוכים. מפגש זה של שדכנים שונים מקהילות שונות יוצר לעתים קרובות הצעות שידוכים מיוחדים שיוצאים אל הפועל הודות לשיתוף הפעולה בין השדכנים.

לעת ערב מתחלפות המשמרות ואת העמדות תופסות שדכניות. אשר כקודמיהם פועלות ומרכזות מאמצים משותפים למען המתבגרים.

בעת הקמת המשרדים נטלו חלק מרנן ורבנן שליט"א אשר הגיעו לקבוע מזוזות בפתחי החדרים. מידי תקפה פוקדים את המשרד גדולי תורה וחסידות שליט"א מכל הקהילות, וכן רשימה ארוכה של אישי ציבור ועסקנים חשובים אשר באים לחזות ולעודד את פעילות הגדולה והכבירה.

מאז הקמת המשרדים הפך המקום לאבן שואבת למאות השדכנים הנהנים במקום משירותי המשרד במגוון תחומי השידוכים, ושידוכים רבים יצאו לדרך אף מפגישה אקראית של שדכנים שונים אשר נפגשו במשרד. במקרים מיוחדים אף נערכים פגישות השידוך במשרדי הארגון, בסיוע והכוונת רבני ושדכני הארגון

בתי הגפן – ביתר, מודיעין, בית שמש

בשנת תשע"ט הוקם ברוב פאר והודר בית הגפן בעיר ביתר, קומפלס משרדים משוכלל במבנה מיוחד, המשמש עשרות שדכנים מהעיר, ומהווה מרכז נמרץ לפעילות ארגון הגפן, תרומת הנדיב המפורסם הרה"ח ר' יעקב מרדכי יוזעף שליט"א וב"ב.

בשנת תש"פ הוקמו עוד שני משרדים, האחד במודיעין עילית רחוב רבי יהודה הנשיא, והשני בבית שמש רחוב נהר הירדן, כראשונים כן אלו, שוקקים חיים בפעילות מתמדת במשך שעות היום…

יש לציין כי כל הפעילות, הן זו של קבלת הקהל כמו כל שאר הפעילויות של ארגון הגפן, מתבצעות בחינם אין כסף, לרווחת הציבור

כך ניתן לראות עשרות הורים ומתבגרים אשר מגיעים למשרדים בשעה היעודה שנקבעת מראש במזכירות המשרד, ולאחר שיחת ייעוץ או הכוונה, וכן פגישות עם אנשי מקצוע ומומחים בתחום השידוכים וייעוץ נישואין, יוצאים מהמשרד כשחיוך על פניהם ואבן נגולה מליבם

האגף הרפואי

בארגון הגפן קיים אגף מיוחד עבור שידוכים לבעלי בעיות רפואיות וגנטיות שונות. המדור מתאפיין בפעילות דיסקרטית מוחלטת, חיסיון נוסף על החיסיון הקיים בכל אגפי הארגון.

במסגרת המדור הרפואי פועלים קבוצת שדכנים וותיקים המתמחים בשידוכים בתחום זה. כמו"כ מתקיים ימים מיוחדים לקבלת קהל עבור ייעוץ רפואי וגנטי ככל הנדרש ע"י מומחים מהשורה הראשונה. האחראי על המחלקה הרפואית הוא הרב ישראל פשנדזה הי"ו. לקביעת פגישה או להתייעצות ניתן ליצור קשר בפלאפון 05276-10302 או בכתובת אימייל: i0527610302@gmail.com

מדור גרושים

תחת גג הארגון הוקמו קבוצות תמיכה לגרושים וגרושות, לתמיכה הדדית, ולסיוע מקצועי בהמתנה לשידוכים. מטבע הדברים גם פעילות מדור זה מתאפיין בחיסיון מוחלט ובמסגרתו אף מתקיימות אסיפות מיוחדות באסיפת מרעים יחדיו, בהם מקבלים המשתתפים עידוד ותמיכה רבה.

כמו בפעילות המדור הרפואי גם בתחום הנישואים השניים, מתנדבים מיטב השדכנים המתמחים בכך, ומרכזים מאמצים מעל ומעבר להקמת בתים חדשים בישראל – בנין עדי עד, ולהחזיר את האור והשמחה לבתיהם

תודעה ציבורית

משאבים רבים בארגון הגפן מופנים להגברת התודעה הציבורית והחדרת הדאגה והמסירות למתגרים והמתבגרות, גרושים וגרושות היושבים בביתם ומצפים לישועה – ממתינים לזיווגם הנכון להם משמים.

עלון "הגפן" היוצא לאור מדי רבעון ולקראת כנסים ואירועים מיוחדים מכיל מאמרים, מכתבים ומובאות מגדולי התורה בעניין חשוב זה.

מאז פתיחת הארגון מופיעים מדי תקופה כתבות שונות בעיתונות החרדית בנושא כאוב זה של השידוכים למבוגרים

בסייעתא דשמיא מיוחדת רואים אנו את התחזקות התודעה הציבורית, כשרבים התחילו לשים אל לב לצרת חבריהם, קרובי משפחתם ומכריהם. בעקבות כך גם הולכת וגדלה כמות השמות המגיעים לארגון הגפן כאשר ידידים ומכרים מעבירים 'טפסי הרשמה' של מתבגרים

שדכני הגפן

בארגון מתנדבים מאות שדכנים ושדכניות – בהתנדבות מלאה, כאשר עוד ועוד שדכנים מצטרפים למאגר השדכנים של 'הגפן'.

מאגר הגפן

במרכז פעילות הארגון נמצא מאגר השמות הגדול של מועמדים/ות מתבגרים.

הכנסת שמות מתבגרים ומתבגרות למאגר מתבצעת גם היא בחינם, ומדי שבוע מתקבלים במשרדי הארגון עשרות (!) פקסים, אימיילים וטלפונים עם פרטי בחורים ובנות מתבגרים אשר מוכנסים ישירות למאגר הנתונים.

בכל פעם, לאחר שיוצא לאור עלון נוסף מבית הגפן, אליו מצורף טופס פרטים אישיים למילוי, וכן מופיע בו כיצד ניתן לקבל את הטופס למייל או לפקס, מציף את המשרד גל גדול של טפסים חדשים, שמילאו קרובי משפחה, הורים ומכרים של 'עלטערע' אשר מתעוררים לפעול למענם ולטובתם.

הטפסים הרבים מוקלדים ומוזנים לתוכנה ייחודית הקיימת במשרד, ולאחר מכן עוברים הגהה כפולה ע"מ לאתר שגיאות ולבדוק שכל הפררטים הרלוונטים לשדכנים קיימים. במקרים רבים אף מתקשרים המזכירים לממלאי הטפסים על מנת להשלים פרטים חסרים או לבירור נתונים לא מובנים.

לאחר ההקלדה והגהה חוזרת, מודפסות בכל פעם 2 חוברות עבות כרס – "הגפן בחורים" ו-"הגפן בנות". על כל חוברת מופיע ברקוד שונה אשר נרשם על שמו של השדכן שקיבל את החוברת. החוברות מחולקות חינם לשדכנים שמגיעים למשרדים לקחת את החוברות באופן אישי בלבד, וחותמים בעת קבלתם על טופס חיסיון מפורט. מנקודת מוצא זו יוצאים השדכנים לעבודת הקודש בקידום הצעות שידוכים

קו העדכונים

מכיון שבשלב זה המידע שמקבלים השדכנים מודפס ומחולק אחת לכמה חודשים, יש כמעט מידי יום עדכונים לנתונים שכבר הודפסו ונמצאים בידי השדכנים, לרוב אלו בסייעתא דשמיא עדכונים על שידוכים שנסגרו בשעטומ"צ, ויש למחוק את השם מהרשימות, ולעיתים רחוקות אף עדכונים שונים לשמות שנמצאים ברשימה.

את העדכונים מקבלים השדכנים בקו מיוחד בשם 'קו העדכונים', שם מושארת הודעה מוקלטת לגבי כל עדכון בחוברות. כמו"כ חלק גדול מהשדכנים מצורפים ל'עדכוני הגפן במייל', והם מקבלים לתיבת הדוא"ל האישית שלהם את העדכונים השונים.

בצורה זו מקיפים בארגון הגפן את הטיפול והרצון לסייע לאלפי הממתינים לזיווג המוכן להם משמים, ונותנים בצורה ייחודית וראושנה מסוגרה מענה מקיף לאחת המצוקות הגדולות בדורנו בנושא השידוכים, אשר חוצה גבולות וחוגים ועדות ללא שום הבדל

אתר הגפן אונליין

כחלק מהמאמצים להקל על המצפים לישועה, הוקם אתר אונליין לרישום פרטים אישיים. בעת הכניסה הראשונית לאתר יוצרים חשבון אישי ואח"כ ממלאים את כל הפרטים האישיים. מיד לאחר הרישום עוברים הפרטים להנהלת הגפן לבדיקה ואישור, ובסיומו נפתח כרטיס הפרטים לצפייה למאות שדכנים ושדכניות מהארץ ומהעולם המחוברים אונליין לאתר. שירות זה מהווה תחליף יעיל יותר מהאופציה של שליחת טפסים באמצעות הפקס או באופן ידני במייל.

במשך תקופה ארוכה ישבו מנהלי הארגון עם מומחי תוכנה בעלי שם, ובתהליך ארוך ומקצועי נכתב 'אפיון' ארוך ומקצועי אשר מקיף את המערכת הגדולה. לאחר מכן נחתם החוזה הגדול עם חברת תכנות שבנו את התוכנה, עם חברה מיוחדת שעיצבה את ממשק המשתמש, וכן חברת בדיקת תוכנה חיצונית הבודקת את המערכת לאורך הדרך, נותנת שירותי תמיכה ומוסיפה שיפורים כל העת.

כינוסים וימי עיון

מזמן לזמן עורך הארגון כנסי הסברה וימי עיון לשדכנים וכן אסיפות וכינוסים לשדכניות לשם העצמת מודעות וחשיבות העזרה במציאת שידוך למתבגר/ת. וכן במטרה לתת לשדכנים כלים מקצועיים שונים לעבודת הקודש בכלל, ובשידוכי מתבגרים בפרט.

בגלריית התמונות המרתקת של הכינוסים השונים החל מ"כנס השדכנים" הראשון שהתקיים בעיה"ק ירושלים, ניתן לראות את הצמיחה וההתפתחות הגדולה של הארגון, כאשר מכנס לכנס עלה מספר השדכנים המשתתפים

בנוסף לתועלת המקצועית מהכינוסים, מקפידים בהגפן לערוך את הכינוסים כולם – גדולים כקטנים – בצורה רבת רושם ובפאר והדר, לצד שולחן ערוכים בטוב טעם, אשר מביעים את ההוקרה והערכה העצומה לשדכנים החשובים אשר מתמסרים יומם ולילה למענם של כלל ישראל בכל מקום שהם. עבודת הקודש זו מהקשות שבמקדש היא, כשלעיתים רבות מתמשך שידוך שבועות וחודשים ולבסוף השידוך לא יוצא לפועל. בפרט שדכנים אלו אשר משקיעים מזמנם למען ה'עלטערע'.

במהלך הכינוסים מתקיימים הרצאות מקצועיות ומרתקות ממומחים שונים מתחום השידוכים ותחומים אחרים הנלווים לענייני השידוכים. בחלק מהאירועים ובפרט ב'ערבי עיון' הארוכים יותר נערכים פאנלים נרחבים עם שדכנים ותיקים בהם מלבנים השדכנים דרכים ועצות בענייני הצעות ושידוכים כשכל אחד העניק מניסיונו האישי, וכל אחד תורם לחברו ממה שכבר למד ועבר. שדכנים העוסקים בתחום שנים רבות, באו וציינו כי גם להם התחדש הרבה פרטים ועצות בעבודה קשה זו.

חלק מהכינוסים נערכים לקהלים מסוימים של שדכנים מקהילות ומגזרים שונים. ומצד שני בחלק אחר של הכינוסים משתתפים שדכנים מכל העדות והקהילות. בנוסף לכינוסים בארץ הקודש, התקיימו אף אירועים מיוחדים לשדכנים בארה"ב ובלונדון רבתי אליהם נסע במיוחד נשיא הארגון הגר"ח שמרלר שליט"א.

סדרת אסיפות מיוחדת מתקיימות בשנה האחרונה לראשי ישיבות ומשגיחים, וכן למנהלות סמינרים. בכינוסים אשר נערכים במתכונת 'ביתית', יוצרים הגפן שיתוף פעולה עם הישיבות והסמינרים, למען הבחורים והבנות המבוגרים אשר מתחנכים במוסדות אלו

נדבך חשוב נוסף לאחרונה עם ייסוד מערכת "כולנו כאחד" וזאת כאשר במבצע אדיר וקמפיין מכונן, הצטרפו קרוב לאלף שדכנים חדשים לכלל השדכנים הקיימים, מה שמהוה תוספת מרובה על העיקר, כאשר הפירות ניכרים בריבוי השידוכים ברוך ה'.

רישום רווקים/ רווקות ומעוכבי זיווג למאגר העולמי של הגפן. במאגר מחוברים מאות שדכנים ושדכניות מכל רחבי העולם, אשר מסייעים מידי יום ביומו למאות פונים

מערכת הגפן אונליין המאובטת לשדכנים

אם אינך מחובר למערכת הגפן העולמי והינך מעונין להשתלב בעבודת הקודש: